Nem lehet trükközni

Kategória: Gazdasági hírek

Január végéig 25 ezer pénztárgép kezdte meg a folyamatos adatszolgáltatást. Ezek és az elektronikus naplós gépek adatai alapján pedig megkezdődtek a konkrét ellenőrzések.

 

Elnézést, hogy lassan csinálom, de most kaptuk meg az új pénztárgépet és semmit sem szeretnék elrontani − mondta az egyébként szélsebes eladó a kis boltban. Az óvatosság nem meglepő. Január végéig 25 ezer pénztárgép küldte folyamatosan az adatokat az adóhatóság szerverére, emellett az elektronikus naplóval rendelkező gépekről 2013 júliusától kell havi adatszolgáltatást teljesíteni. A NAV végrehajtotta a szükséges fejlesztéseket az adatok fogadására és feldolgozására − ehhez külön szervert kellett felállítani. A hatóság már megkezdte a kockázatelemzéseket és a vizsgálatokat is.

 

Az új vállalkozások, a fokozott adóhatósági felügyelet alá vont cégek és a bevallások szerint alvó vállalkozások eleve kiemeltek, vagyis itt a kisebb gyanúra azonnal mozdulnak a revizorok. Ez az új cégeknél lesz a legkevésbé kellemetlen, inkább preventív jellegű megkeresésekre lehet majd számítani. Előítélettel közelíthetik meg azonban az adóhatósági felügyelet alá vont cégeket. Könnyen elemezhetők a tipikus visszaélési sémák, kiszűrhetők a legális üzletmenettől eltérő tételmozgásokat produkáló pénztárgépek. Vagyis ha a nap végén ütik be a fiktív tételeket, az rögtön szemet szúr.

 

A pénztárgépek adatait azonnal egybevetik a bevallási adatokkal, így az áfabevallásokkal, áfabefizetésekkel. Itt rögtön megmutatkoznak az eltérések a pénztárgép és a bevallásban feltüntetett értékesítések adatai között. Meg lehet bukni azon is, hogy papíron nincs alkalmazottja a boltnak, valójában azonban a pénztárgép adatai szerint hárman használhatják azt. A kapott információkból meg lehet állapítani, hogy az adott kereskedelmi egységben a gépek száma és azok használatának intenzitása alapján mekkora alkalmazotti létszám kell tartozzon.

 

Az alvó cégek, illetve azok, amelyek korábban a valós bevétel töredékét mutatták csak ki, nagyobb kockázatot fognak futni. Ha a pénztárgépeiket renyhén használják, az lehet gyanús, ám ha hirtelen a korábbi évekhez képest jóval nagyobb bevételt ütnek be, akkor meg az lehet a baj. A vizsgálatokat az elektronikus naplós pénztárgépek adatai alapján az “anomáliával érintett adózóknál” elindultak. Az új jogintézmény bevezetésének célja azonban elsősorban a jelen és jövőbeni gazdasági folyamatok fehérítése. Az ellenőrzések zöménél jelenleg tehát az adózók tájékoztatása és segítése kerül előtérbe − válaszolta kérdéseinkre a NAV.

 

Forrás

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates. Orosz AdóProfit Kft